[ad_1]

آیا پاشنه پای شما هم صبح ها درد می کند! این عارضه به دلایل مختلفی اتفاق می افتد که باید با شناسایی علت مربوطه اقدام به درمان آن کرد.
در صورت احساس درد پاشنه پا در صبح ها یا هر زمانی که میایستید چه کاری باید انجام داد ؟
شما تنها کسی نیستید که درد پاشنه پا دارد، این اغلب یک نشانه برای خیلی از ما است. عوامل مختلفی مثل ضربه خوردن، اضافه وزن، کفش نا مناسب و التهاب می توانند باعث بروز این درد شوند. مهم این است که نباید درد پاشنه پا را برای مدت طولانی تحمل کنید ،زیرا بیماری هایی که به وجود آورنده آن هستند ممکن است پیشرفت کنند و خطرناک تر شوند

برای خلاص شدن از این ناراحتی و حفظ سلامت پاهایتان، باید بدانید که چه چیزی باعث بروز درد پاشنه پا می شود و راه دانستن آنها مطالعه دقیق این بخش است.

چیزهایی که باعث درد پاشنه پا میشوند و راه های درمان آن

  1. شکستگی استخوان پاشنه پا

یک شکستگی در استخوان پاشنه یا موبرداشتگی آن ممکن است ناشی از صدمات باشد. گاهی اوقات بی نشانه هستند و برای مدتی طولانی مشخص نمی شوند و بروز نمی کنند .

درمان:

درمان به نوع شکستگی بستگی دارد.برای برخی از شکستگی ها ممکن است از درمان های بدون نیاز به جراحی استفاده شود. به عنوان مثال بی حرکت نگه داشتن پا به وسیله چکمه مخصوص شکستگی پا که در این حالت استخوان شکسته شده حرکت نمیکند.

روش RISE نیز روشی است که میتواند کمک کند و شامل استراحت کردن،دگذاشتن کیسه یخ بر روی پا، پوشیدن جوراب های فشاری و بالا تر نگه داشتن پا از سطح قلب است .

  1. التهاب مفاصل واکنشی

التهاب مفاصل واکنشی، بر روی مفاصل تاثیر میگذارد و در نتیجه ی عفونت های قدیمی مثل سوزاک، سالمونلا، اوره پلاسموز، اسهال خونی و دیگر بیماری هایی که بر سیستم ادراری یا مجرای مرتبط با معده و روده اثر میگذارد ، به وجود میایدو نشانه های مشخصه التهاب مفصلی به اضافه درد پاشنه پا در شب ها بد تر میشود و باعث ناخوشایندی در ناحیه تناسلی و تورم مفاصل و چشم ها خواهد شد .

درمان:

اگر تورم در ناحیه پاشنه پا ناشی از بیماری هایی مثل کلامیدیا ، سوزاک یا دیگر عفونت های دستگاه تناسلی باشد ، باید فورا درمان شوند، هر چه زود تر به پزشکتان مراجعه کنید.

۳٫استحاله مفصلی

استحاله مفصلی باعث بدشکلی و نابودی مفصل می شود و ممکن است بر پاشنه پا نیز تاثیر بگذارد .

درمان:

هدف از درمان استحاله مفصلی تسکین دردی است که ممکن است شامل موارد زیر باشد :

تزریق هایالورونیک به مفصل آسیب دیده برای کاهش التهاب و افزایش حرکت
کاهش وزن به منظور کم کردن فشار بر روی مفصل ها
تعویض مفصل آسیب دیده با مفصل مصنوعی
دوش گرفتن با آب گرم و سرد برای از بین بردن التهاب ناحیه مفصلی
همچنین میتوان از درمان طبیعی ماساژ با لیمو برای از بین بردن التهاب مفصلی استفاده کرد ، تنها آب لیمو را روی مفصل آسیب دیده بمالید.
ماساژ با لیمو

۴٫آماس کیسه های مفصلی

آماس کیسه های مفصلی بیماری ای است که توسط تورم کیسه مفصلی مشخص می شود .

درمان:

آماس کیسه های مفصلی خودش بهتر میشود ، اگر تورم ناشی از عفونت باشد پزشکتان ممکن است برایتان آنتی بیوتیک یا آمپول برای کاهش دردتان تجویز کند. در موارد بحرانی، پزشک ممکن است برای برداشتن کیسه، جراحی را برایتان تجویز کند .

اقدامات محافظه کارانه برای تسکین درد:

ایبوپروفن بخورید
زمانی که به پهلو میخوابید، یک بالش بین پاهایتان بگذارید تا دردتان را کاهش دهد.
دوش آب گرم بگیرید یا پد حرارتی بر روی ناحیه ورم کرده بگذارید.
۵٫نقرس

به علت نقرس،اورات (نمک اسید اوریک) در مفاصل رسوب می کند ، که ممکن است منجر به درد شدید پاشنه شود .

درمان:

برای کاهش درد و تورم بر روی ناحیه مورد نظر یخ بگذارید و پایتان را بالا تر از سطح قلب قرار دهید و همچنین از داروهای ضد تورم استفاده کنید ، هدف از درمان نقرس کاهش سطح اسید اوریک در بدن است
مقدار کافی مایعات بنوشید
الکل را ترک کنید
پزشکتان ممکن است داروی خاصی مثل الوپورینول را نیز برایتان تجویز کند
نوشیدن مایعات

  1. پلانتار فاشیا

تورم نیام کف پایی است که استخوان پاشنه را به دیگر نقاط پا به ویژه به انگشتان پا متصل میکند و علامت اصلی آن درد پاشنه پا است .

درمان:

هیچ درمان جهانی برای این بیماری وجود ندارد ، اما راه های متعددی برای تسکین درد و جلوگیری برای گسترش بیماری وجود دارد.

اول از همه ، لازم است که فشار روی پاها را کم کنید، از راه رفتن و دویدن اجتناب کنید .
برای کاهش تورم و درد پاها روی پاهایتان یخ بگذارید و قبل از بیرون آمدن از رخت خواب پاهایتان را ورزش دهید:
در رخت خوابتان بنشینید و پاهایتان را به سمت جلو بکشید ،پاهایتان را به داخل خم کنید و در جهت عقربه های ساعت و بعد مخالف عقربه های ساعت بچرخانید . این کار را ۱۰ بار تکرار کنید .
۷٫خار پاشنه

خار پاشنه تجمع کلسیم است که در استخوان پاشنه جای میگیرد و این رشد ممکن است در اثر جراحات و بیماری های همیشگی استخوان ها یا مفاصل به وجود بیاید. خار پاشنه به خصوص در زمان هایی که راه می روید ، درد می گیرد .

درمان :

پد پاشنه و یا کفی کفش ارتوپدی بخرید ، در بخش سلامت نمناک قبلا هم گفته بودیم که پزشک ممکن است که فیزیوتراپی تجویز کند :شامل استعمال لجن، حمام مواد معدنی و درمان فرا صوتی
در موارد حاد پزشک میتواند با عمل جراحی استخوان را بردارد.
این درمان طبیعی هم میتواند به شما کمک کند:

۱۰۰گرم کلم را با رنده درشت رنده کنید و ۱۰۰ میلی لیتر آب جوش در کلم بریزید ، وقتی که محلول ولرم شد، پاشنه پایتان را پنج دقیقه در آن نگه دارید.

۸٫آسیب زرد پی آشیل

اگر بعد از ورزش برایتان دردآور است که پاشنه پایتان را زمین بگذارید ، ممکن است به زرد پی آشیل اتان آسیب زده باشید.

درمان:

آسیب زرد پی آشیل باید خود به خود خوب شود، اما می توانید به این پروسه سرعت ببخشید:

از مسکن هایی مثل ایبوپروفن استفاده کنید به پایتان فشار نیاوردید و از عصای زیر بغل استفاده کنید زمانی که مینشینید و یا دراز می کشید پایتان را روی بالش بگذارید .
ماهیچه ساق پا را با با یک باند کشی ببندید ، تا باعث کاهش تورم شود.
از یک کفی کفش برای جلوگیری از کشیدگی بیشتر زرد پی آشیل استفاده کنید.
تسکین درد پاشنه

۹٫ترک عمیق

در یک لایه نازک از پوست سخت شکل میگیرد که میتواند باعث درد شدید هنگام راه رفتن و یا حتی خون ریزی شود .

درمان:

قدم اول این است که با یک متخصص پوست به منظور احتمال وجود عفونت قارچی پا مشورت کنید ، دلیل دیگر ترک پا پوست خشک می باشد ، که مخصوصا در تابستان رخ میدهد که کفش های باز می پوشیم. برای جلوگیری از ترک های عمیق لازم است تا پوست های مرده را بکنید و پاهایتان را با کرم چرب کنید .

راهکار:چطور از درد پاشنه جلوگیری کنیم؟
کفش مناسب کفی دار بپوشید و در حین ورزش پاهایتان را خیلی خسته نکنید و فشار بر آن را به آرامی افزایش دهید و قبل از ورزش بدنتان را گرم کنید .

مراقب وزنتان باشید اضافه وزن بر سلامتتان تاثیر می گذارد مثل مفصل ها با پای برهنه بر روی زمین های سفت راه نروید و تنها با کفش های ورزشی تمرین کنید و در صورت بروز هر مشکلی با پزشکتان مشورت کنید .

[ad_2]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *