پتاسیم و منگنز موجود در چلغوز موجب تعادل فشار خون می شود و دردهای عضلانی، تنش و اضطراب و خستگی مفرط را از بین می برد. همچنین موجب رفع سنگ مثانه ، تقویت سیستم ایمنی بدن و افزایش عملکرد مغز و تقویت حافظه می شود.

به جهت دارا بودن منیزیم ، چلغوز موجب از بین رفتن بی خوابی های شبانه می گردد.

چلغوز را در سرکه خیس کنید و سپس میل نمایید. درمان بسیار خوبی برای از بین رفتن مشک کبد می شود. چلغوز با چربی ها و فیبری که دارد سبب کاهش اشتها می شود در نتیجه کاهش وزن را به دنبال خواهد داشت و منبع غنی از آهن است که موجب افزایش گلبول های قرمز بدن می شود.

دانه های چلغوز سرشار از بتاکاروتن و آنتی اکسیدان می باشد که برای سلامت چشم موثر است. همچنین به دلیل وجود لوتئین در آجیل کاج چشم ها را در مقابل اشعه UV محافظت می کند و نیز استفاده آن از آسیب چشم در اثر افزایش سن جلوگیری می کند.

ترکیبات آنتی‌اکسیدان موجود در چلغوز موجب می شود که این دانه گیاهی به عنوان یکی از مهم ترین مواد ضد سرطان و تقویت کننده سیستم ایمنی بدن به شمار آید.

وجود ویتامین A و E در چلغوز برای سلامت چشم و پوست موثر و مفید است.

چلغوز دارای مضراتی نیز هست. این دانه دارای طبعی گرم است و به همین علت استفاده آن به افرادی با طبع خشک مثل صفراوی ها و سوداوی ها پیشنهاد نمی شود. تنها کسانی که مزاج های مرطوب دارند مثل مزاج های دموی و بلغمی از این دانه مغذی استفاده نمایند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *