[ad_1]

کبد خود قادر به پاکسازی سموم بدن است اما به دلیل افزایش عادات ناسالم زندگی، این قابلیت کبد ممکن است رفته رفته کم رنگ تر شود. اینجاست که اختلالات و عوارض ناشی از عدم کارکرد مطلوب کد از جمله نارسایی و سیروز کبدی، و در موارد پیشرفته تر سرطان کبد خود را نشان می‌دهد.

سم زدایی از کبد به خاطر ۷ دلیل اساسی به هیچ وجه نباید نادیده گرفته شود:

مصرف چربی و غذاهای فراوری شده: غذاهای پردازش شده، حاوی مقادیر زیادی از چربی‌های اشباع هستند. در این میان کبد نقش سوخت و ساز این چربی‌ها را ایفا می‌کند اما وقتی میزان این چربی‌ها بیش از حد باشد، این فعالیت کبد نیز متوقف می‌شود و فرد با اختلالات کبدی مانند کبد چرب و چاقی مواجه خواهد شد. برخی از مشکل سازترین غذاها برای کبد عبارتند از محصولات کنسرو، گوشت‌های بسته‌بندی، گوشت سرخ شده، گوشت قرمز.

مصرف کربوهیدرات‌های پردازش شده: مصرف بیش از حد این نوع کربوهیدرات‌ها باعث افزایش سطح قند خون به طور ناگهانی شده و کبد را برای از بین بردن قند خون بالا و ثبات قند خون وادار به فعالیت بیشتر می‌کند. نوشیدنی‌های بدون الکل، پاستا، نان سفید، شیرینی و انواع دسر، برای عملکرد کبد دردسرساز هستند.

تنفس در هوای آلوده: حتی اگر شما عادات غذایی خود را اصلاح کنید، باز هم ممکن است آلودگی هوا (که تقریبا در همه جا دیده می‌شود) مشکلاتی برای کبدتان ایجاد کند. مواد سمی در هوا، مواد شوینده شیمیایی و نیز در مجاورت کارخانه‌های صنعتی، تقریبا در همه جا هستند و راه فراری هم از آنها وجود ندارد.

اضافه وزن: افرادی که در صدد کاهش وزن خود هستند، نباید از کبد خود غافل شوند. هنگامی که مانعی بر سر راه عملکرد این ارگان مهم بدن قرار می‌گیرد، تقریبا تمام متابولیسم یا همان سوخت و ساز بدن کند و به نوعی مختل می‌شود. در حقیقت، اضافه وزن با میزان قند خون رابطه مستقیم دارد. این میزان بالای مواد قندی در خون، به جای آنکه تبدیل به انرژی شود، به شکل چربی در می‌آید و در قسمت‌های مختلف بدن انباشته می‌شود.

کمبود مواد مغذی: اگر رژیم غذایی شما غنی از سبزیجات، میوه جات و حبوبات نیست شک نکنید که دیر یا زود دچار سوء تغذیه خواهید شد. کمبود ویتامین، مواد معدنی و دیگر مواد مغذی مفید برای بدن، بر عملکرد کبد و دیگر ارگان‌های بدن تاثیرات سوء می‌گذارد. ویتامین آ، ویتامین ب، ویتامین ای، اسید فولیک، کلسیم و آب برای حفظ عملکرد کبد ضروری است.

زیاده روی در مصرف داروهای شیمیایی و الکل: زیاده روی در مصرف این گونه مواد، کبد را سمی می‌کند و در نتیجه اختلالات شدیدی در عملکرد آن رخ می‌دهد. در واقع آسیب هایی که مصرف الکل و مصرف خودسرانه داروها بر کبد وارد می‌کند، آن قدر شدید است که در نهایت یا منجر به سیروز کبدی و یا سندروم حاد کبد چرب می‌شود.

سنگ‌های صفرا: سنگ‌های صفرا، رسوب‌های جامدی هستند که درون کیسه صفرا و همچنین درون کبد شکل می‌گیرند. این سنگ‌ها اندازه‌های متفاوتی دارند: گاهی به اندازه یک ریزه شن هستند و گاهی شبیه به یک توپ گلف. اگر مراقب میزان کلسترول و یا «بیلی روبین» خون خود نباشید، بدون شک باید منتظر شکل گیری این سنگ‌ها در بدن خود باشید. این سنگ‌ها باید به سرعت مداوا شوند، چرا که ممکن است بعضی از رگ‌های خونی را مسدود سازند، دردهای شدیدی به همراه داشته باشند و در نهایت عملکرد صحیح کبد را مختل سازند. علاوه بر این، پاکسازی بدن از سموم انباشته شده و نیز پاکسازی کبد، امکان شکل گیری این قسم از سنگ‌ها را کاهش می‌دهد. در میان داروهای تجویزی پزشکان در خصوص این مورد، می‌توان به دمنوش‌ها و اسموتی‌ها و درمان‌های ویژه دیگر اشاره کرد. درمان هایی که هدفشان سم زدایی کبد به بهترین شکل ممکن است. آوای سلامت

[ad_2]
Source link

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *