کارکنان آزمایشگاه: به خصوص دربخش خونگیری مسئول حفظ سلامت خود در برابر آلودگیهای خونی و هر نوع ترشحاتبدنی ازبیمار یا ناقلین مشکوک به عفونت می­باشند. تمام  نمونه های آلوده به  خون،باید عامل عفونی تلقی شده واحتیاط­های لازم به عمل آید.

نمونه­های بیماران باید در کل به صورت ماده عفونی در نظر گرفته و جابه­جا شوند. لوله­های خونیکلاً در بسته­بندی­های مخصوص با برچسب “موادبیولوژیکی خطرناک”، قرار گرفته و قبل از نقل و انتقال ممهور شوند. به این ترتیب میتوان به بهداشت، ایمنی و دوربودن از خطرات ناخواسته، امیدوار شد.

 

 

 

 

 

مقررات جداسازی (ایزولاسیون)

ایزولاسیون به معنی جداسازی منشاء عفونت از میزبان مستعـد و در

واقع شکستن زنجیره عفونت میباشد. رعایت این امر درهر حــال بـه

دلیل امکان انتشار ذرات مشکوک خونی در محیط، الــزامی است.

رعایت نظافت و دقت در حفظ محیط کار عـــاری از آلـــودگی­هـای

عفـونی،

تصویر (۳-۳)- علامت مخصوص برای

مواد بیولوژیکی خطرناک

کمک مؤثری درتأمین سلامت فلبــوتومیست وهمــکاران او

مـی­باشد. دستورالعمل کلی دراین رابطه شامل موارد زیر است:

 

پیشگیری ازتماس با پاتوژن­های خونی

فلبوتومیست با توجه به امکان آلوده شدن به عوامل عفونی در خون وبعضی مایعات بدن و هم­چنین بافتهای فیکس نشده درحین کار، باید احتیاط­های زیر را در نظر داشته و رعایت کند:

 

کادر:معرفی برخی از واژگان- بیماری­های باکتریایی- ویروسی

 

بیماری­های باکتریایی
·         دیفتری

·         بیماری تهاجمی: هموفیلوس آنفولانزا تیپ B، شامل : مننژیت، پنومونیا، اپی­گلوتایسیس و (سپتی سمی[۲]) و نایسریا  مننژیتایدس شامل: مننژیت، پنومونیا و سیس

بیماری­های ویروسی
آدنو ویروس*

آنفولانزا

اوریون

پارو ویروس B19

سرخجه

*بعضی از عفونت­ها نیاز به مراقبت­های بیش­تری دارند.

 

ماندگاری ویروس­ها

ویروس­های منتشره ازخون آلوده، بیش ازآنچه تصور می­شود، در خارج از بدن زنده می­مانند. طولانی بودن زمان حیات آنها ایجاب میکند که فلبوتومیست با آگاهی بیش­تر از عفونت­های مربوطه در محیط، محتاطانه­تر عمل کرده و درکار با نمونه­های انسانی، همواره از پوشش­های محافظتی استفاده کند. در کار با ابزار خونی، در مقابله با تراوشهای خونی و سایر مایعات بدن با خطرات احتمالی، پاک­سازی و نظافت محیط را با دقت مورد توجه قرار دهد.

 

پاک­سازی مایعات

با تمام دقتی که در پیش­گیری از پخش نمونه­های آلوده به عمل می­آید، نمی­توان از اتفاقات ناگهانی غافل ماند. فلبوتومیست باید با پاک­سازی کامل ابزارکار، ایمنی سلامت خود و همکاران را در برابر آلودگی­های عفونی مورد توجه دقیق قراردهد. اگر چه آزمایشگاهها هر کدام در این زمینه روشهایجداگانه ای دارند.دستورالعمل کلی در این زمینه به صورت زیر اعلام شده:

 

 

۱٫Bleach                                                  ۲٫ Biohazard

۱٫Sepsis

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *