[ad_1]

انواع آزمایشات آلرژی

آزمایشات آلرژی به دو دسته آزمایشات In vivo و In vitro‌تقسیم بندی می شوند.

آزمایشات In vivo برای تشخیص آلرژی به آزمایشاتی اشاره می کند که فرد بیمار به صورت مستقیم در مواجهه با آلرژن مورد نظر قرار می گیرد. نکته بسیار مهمی که باید به آن اشاره کرد این است که این آزمایشات تنها باید توسط پزشک فوق تخصص آلرژی و ایمونولوژی بالینی انجام گیرد. از جمله مهمترین آزمایشات In vivo می توان به تست پوستی و چالش غذایی اشاره کرد.

مهمترین مزایای تست پوستی عبارتند از حساسیت بالا،‌ بدست آوردن نتایج تست پوستی در عرض ۱۵ الی ۲۰ دقیقه، تکرارپذیری خوب و از مهمترین معایب این تست می توان به تهاجمی بودن این تست و امکان خطر واکنش برای بیمار و ارائه نتایج منفی کاذب در صورت مصرف آنتی هیستامین ها اشاره کرد.

در برخی موارد انجام تست های In vivo امکان پذیر نمی باشد بنابراین در اینگونه موارد آزمایشات In vitro  کمک بسیار موثری در تشخیص آلرژن های محرک می باشند. از جمله مواردی که نمی توان از تست های In vivo برای تشخیص آلرژن های مسبب استفاده کرد می توان به داشتن درموگرافیسم پوستی، حاملگی و مصرف آنتی هیستامین ها در زمان انجام تست اشاره کرد.

اما آزمایشات In vitro به آزمایشاتی اطلاق می شود که در محیط آزمایشگاه انجام می شود.  از جمله مهمترین آزمایشات In vitro می توان به اندازه گیری میزان آنتی بادی IgE اختصاصی بر علیه آلرژن های مختلف اشاره کرد.

ازمزایای مهم تست های تشخیص آلرژی در آزمایشگاه (In vitro) می توان به خطرناک نبودن آزمایش برای بیمار، امکان کنترل کیفی آزمایشات، انجام آزمایش با وجود مصرف دارو ، ویژگی بالا و ذخیره نمونه برای انجام آزمایشات بیشتر اشاره کرد.

آزمایشات اندازه گیری IgE اختصاصی به دو دسته مهم تقسیم می شوند. آزمایشات Singleplex و آزمایشات Multiplex . آزمایشات Singleplex آزمایشاتی هستند که در آنها IgE اختصاصی بر علیه آلرژنها به صورت تکی اندازه گیری می شوند . ازجمله این تکنیک ها می توان به RAST ، الایزا، و ImmunoCAP اشاره کرد.

آزمایشات Multiplex‌آزمایشاتی هستند که در آنها مقدار آنتی بادی IgE اختصاصی بر علیه چندین آلرژن (۲۰ یا ۳۰ آلرژن) به صورت همزمان با مقدار کم نمونه سرم اندازه گیری می شود. از نمونه های تست های Multiplex می توان به AlleisaScreen  اشاره کرد.  این تکنیک یک روش سنجش ایمونوبلات برای اندازه گیری IgE اختصاصی بر علیه ۳۰ آلرژن می باشد. این تست دارای پنل های مختلف شامل پنل های غذایی، استنشاقی و پنل ترکیبی از هر دو گروه از آلرژن ها می باشد. این تکنیک دارای مزایای بسیار خوبی می باشند. از جمله مزایای این تکنیک ها می توان به سفارشی بودن آنها (امکان طراحی پنلی از آلرژن ها بر اساس منطقه زندگی)، انجام آزمایش در محدوده زمانی حدود ۳ ساعت، مقرون بصرفه بودن برای بیمار، استفاده از حجم نمونه سرم( ۳۰۰ میکرو لیتر) و روش انجام ساده آن اشاره کرد.

همچنین ایجاد تکنیک های ساخت مولکولهای نوترکیب راه جدیدی برای طراحی تکنیک های تشخیص جدید مولکولی آلرژی مانند میکرواری گشوده است.

نکته مهمی که در نتایج آزمایشات آلرژی باید به آن توجه کرد تفاوت میان دو مفهوم آلرژی و حساسیت می باشد. حساسیت به وجود آنتی بادی IgE اختصاصی بر علیه یک آلرژن گویند اما در صورتی که وجود آنتی بادی IgE همراه یا علایم آلرژیک باشد به آن آلرژی گویند. بنابراین نتایج آزمایشات آلرژی تنها باید توسط پزشک ارجاع دهنده تفسیر گردد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *