[ad_1]


بنابر بررسی محققان دانشگاه سنت اندروز و سازمان جهانی بهداشت، مصرف خوراکی و نوشیدنی‌های پر از شکر می‌تواند کودکان را به رفتارهای خشن‌ و آسیب‌زا، متمایل کند.

بنابر بررسی محققان دانشگاه سنت اندروز و سازمان جهانی بهداشت، مصرف خوراکی و نوشیدنی‌های پر از شکر می‌تواند کودکان را به رفتارهای خشن‌ و آسیب‌زا، متمایل کند. تحقیقی که بین سال‌های ۱۴-۲۰۱۳ روی ۱۳۷ هزار کودک انجام شد، این موضوع را به اثبات رساند. البته در کنار این خوراکی، نوشیدنی‌های انرژی‌زا نیز همین اثر مخرب را برجای می‌گذارند.
محققان در بررسی‌های روی کودکان ۱۱ تا ۱۵ ساله، به این نتیجه رسیدند که مصرف خوراکی‌ها و نوشیدنی‌های شیرین، کودکان را به سمت رفتارهای پرخطر، متمایل می‌کند. چنانچه کودکان از شیرینی و نوشیدنی‌های انرژی‌زا زیاد استفاده کنند،‌ سه و نیم برابر از کودکان دیگر، دست به رفتارهای زورگویانه می‌زنند و بیش از دو برابر از کودکان دیگر، وارد دعوا و نزاع می‌شوند و ۹۵ درصد بیشتر به سراغ نوشیدنی‌های الکلی می‌روند. در ضمن نوشیدنی‌های انرژی‌زا، بسیار بیشتر از شیرینی و شکلات، مضر هستند. زیرا این نوشیدنی‌ها، علاوه بر شکر، حاوی کافئین هم هستند.
این تحقیق  روی ۱۳۷ هزار و ۲۸۴ گودک ۱۱ تا ۱۵ ساله از سراسر اروپا و کانادا انجام شد و در آن محققان به بررسی ارتباط مقدار مصرف شکر با رفتارهای خشن، استفاده از سیگار و نوشیدن الکل پرداختند. بنابر راهنمایی‌های سازمان جهانی بهداشت، کودکان بالاتر از ۱۱ سال، نباید روزانه بیش از ۳۰ گرم شکر افزوده مصرف کنند. در حالی‌ که برخی از نوشیدنی‌ها مانند کوکاکولا، به‌تنهایی بیش از ۳۵ گرم شکر دارند. حتی کودکان کوچک‌تر- چهار تا ۶ ساله- باید روزانه کمتر از ۱۹ گرم شکر مصرف کنند.
بنابر بررسی‌های فوق مشخص می‌شود، می‌توان بر اساس عادت‌های تغذیه‌ای کودکان، رفتار آینده آنها را پیش‌بینی کرد. کودکانی که شکر زیاد مصرف می‌کنند، دردسرساز شده و مشکلات عاطفی بسیاری در نوجوانی خود خواهند داشت.
، خوراکی‌های شیرین، نه‌تنها موجب خرابی دندان‌ها و اضافه‌وزن در کودکان و احتمال ابتلای آنها به دیابت نوع ۲ و خطر بیماری‌های قلبی و سرطان می‌شود، بلکه از آنها انسان‌هایی پردردسر و خشن می‌سازد. بنابراین باید مصرف شکر در آنها را کنترل کرد.

مطلب پیشنهادی


پژوهشگران علوم پزشکی در دانشگاه پیتزبرگ می گویند نتایج بررسی صورت گرفته بر روی ۱۳ …

شایع ترین نوع سرطان پستان، سرطان از منشاء مجاری شیری است و از آنجا که …

[ad_2]
Source link

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *