سلام، نام من (نام گوینده) است. من (نقش گوینده) میباشم. به برنامه “آیا من ایدز دارم؟ علایم ایدز” خوش آمدید.

این ویدئو راجع به نشانه های ایدز، که مرحله بعد بیماری پس از ابتلاء به اچ ای وی میباشد،  صحبت میکند. ما امیدواریم که این دسته از افرادی که ایدز دارند ولی خود هنوز آگاه نیستند، با دیدن این ویدئو به پزشک مراجعه کنند تا مورد آزمایش قرار گیرند. اگر شما دوستانی دارید که این علایم را دارند، آنها را تشویق کنید که به پزشک مراجعه کنند.

دیدن این ویدئو به هیچ وجه جایگزین مراجعه به پزشک و به صورت عملی تحت آزمایش قرار گرفتن نیست. اگر شما احساس بیماری میکنید، لطفآ از پزشک وقت ملاقات گرفته تا شما را شخصا مورد معاینه قرار دهد. معاینه های مداوم و بطور مرتب، راه تشخیص سریع بسیاری از بیماری های خطرناک میباشند.

ایدز در زبان انگلیسی مخفف “سندروم نقص ایمنی اکتسابی” میباشد. این بیماری توسط “ویروس نقص ایمنی انسان” ایجاد میشود که در زبان انگلیسی بطور مخفف به ان اچ ای وی میگویند. از هر ده نفری که به اچ ای وی مبتلا میشوند، بطور متوسط بین چهار تا نه نفر آنها بعد از مدت کوتاهی پس از مبتلا شدن، علایم عفونت اچ ای وی را تجربه میکنند. ویدئوی “آیا من به اچ ای وی مبتلا شده ام؟ نشانه های اولیه عفونت اچ ای وی” راجع به این علایم اولیه توضیح میدهد.

بسیاری از مردم علایم اولیه عفونت اچ ای وی را به درستی تشخیص نمیدهند. حتا اگر متوجه این علایم بشوند، نمیفهمند که اچ ای وی عامل این علایم است، و این علایم اولیه به سرعت از بین میروند. شخصی که به اچ ای وی مبتلا شده است، ممکن است سالها نشانه دیگری از خود بروز ندهد. در کشورهای پیشرفته، اشخاص اچ ای وی مثبت بطور متوسط ۱۰ سال (و  بعضی حتا خیلی بیشتر) زندگی کاملا سالمی دارند و به نظر سلامت میرسند تا سپس نشانه های ایدز شروع به نشان دادن خود کنند. شخص، ممکن است به اچ ای وی مبتلا باشد و خود این را نداند.

بعد از ابتلا به اچ ای وی، ممکن است تا شش ماه طول بکشد تا آزمایش های معمولی شما را اچ ای وی مثبت نشان دهند. بعد از اینکه شخص مبتلا میشود، حتا قبل از اینکه آزمایش او را اچ ای وی مثبت نشان دهد، این احتمال وجود دارد که ویروس را به اشخاص دیگر انتقال دهد. ویدئوی “مقدمه کوتاهی درباره اچ ای وی و ایدز” راجع به روش انتقال اچ ای وی، و طرز کاهش احتمال مبتلا شدن و مبتلا کردن، صحبت میکند.

زمانیکه شخص به اچ ای وی مبتلا میشود، ویروس به سیستم ایمنی بدن که در برابر بیماری ها و عفونت ها مقاومت میکند، حمله میکند. در حقیقت، اچ ای وی به گلبولهای سفید خون که به CD4 معروفند، حمله میکند.

کسی که به اچ ای وی مبتلا نیست، بین ۸۰۰ تا ۱۰۰۰ سلول CD4 دارد. اگر اچ ای وی ضربه کافی را به بدن شخص بزند، مقدار سلول های CD4 این آدم، به حدی پایین می آید که در برابر عفونت هایی که بدن یک شخص سالم در برابر آنها مقاوم است، کاملا آسیب پذیر میشود. بدون درمان دارویی که شامل داروهای ایدز میشود، فرد ممکن است بمیرد.

بیماری زمانی از مرحله عفونت اچ ای وی به ایدز تبدیل میشود که یا تعداد سلوهای CD4 به زیر ۲۰۰ برسد، و یا دچار عفونتی بشوند که از آسیب پذیری بدن استفاده میکند. (که به عفونت فرصت طلب معروف است(

خب، پس علایمی که افراد مبتلا به ایدز از خود بروز میدهند، چه میباشند؟ طبق جدول مراکز درمان و پیشگیری کشور آمریکا، این علائم به شرح زیر میباشند:

اگر شما یکی یا چند تا از این علائم را دارید، آیا بدین معنا است که شما مبتلا به اچ ای وی هستید یا اینکه ایدز دارید؟ خیر. بسیاری از از بیماری های معمول موجب این علائم میشوند. برای مثال، افردی که تب دارند یا گلویشان متورم است، احتمالا بیماری ساده ای مانند سرما خوردگی یا آنفولانزا دارند. بنابرین نترسید. ولی اگر هر کدام از این علائم را دارید و احتمال میدهید که ممکن است مبتلا به اچ ای وی شده باشید، (هر چند احتمال خیلی کوچک)، باید به پزشک مراجعه کنید و در خواست کنید که شما را مورد آزمایش اچ ای وی قرار دهد.

اگر شما هیچ کدام از این علائم را ندارید، آیا به این معنا است که شما مبتلا به اچ ای وی نیستید؟ خیر. پس تصور نکنید که اچ ای وی منفی هستید چون هیچ وقت چنین علایمی را تجربه نکرده اید. مراکز درمان و پیشگیری کشور آمریکا توصیه میکنند که همه بزرگسالان، بدون توجه به میزان احتمال مبتلا بودن به اچ ای وی، مورد آزمایش اچ ای وی قرار بگیرند و بطور مرتب به پزشک مراجعه کنند.

زمانیکه به خاطر وجود هر کدام از این علایم به پزشک مراجعه میکنید، بسیار مهم است که هر گونه احتمال مبتلا شدن به اچ ای وی را با او مطرح کنید و بخواهید که مورد آزمایش اچ ای وی قرار بگیرید. دکتر ممکن است لزوما مریض را مورد آزمایش اچ ای وی قرار ندهد، با وجود اینکه مراکز درمان و پیشگیری این عمل را توصیه میکنند. حتا اگر یک بار هم آمیزش جنسی محافظت نشده داشته اید، از سوزن مشترک استفاده کرده اید، و یا فکر میکنید علایم اولیه عفونت اچ ای وی را دارید، پزشک خود را مطلع کرده و از او بخواهید آزمایش اچ ای وی را برای شما انجام دهد.

بنابرین از خود و اطرافیان خود محافظت کنید. اگر هنوز آزمایش اچ ای وی را انجام نداده اید، انجام بدهید. اگر از لحاظ جنسی فعال هستید، آمیزش جنسی ایمن تر داشته باشد تا خطر احتمالی را کاهش دهید. و اگر فکر میکنید ممکن است به اچ ای وی مبتلا شده باشید و نشانه های مشابه ایدز را تجربه میکنید، درنگ نکنید، بلافاصله به پزشک رجوع کرده و بخواهید آزمایش اچ ای وی را انجام دهد. من (نام گوینده) میباشم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *